Бъдещето на екстремните жеги в градовете ни

Средните температури в Пловдив за месец Юли от 2010 до 2020 година са се повишили с около 4 градуса, а максималните температури за същия този период – с около 6 градуса, достигайки рекордните 40 градуса за периода. Поради урбанизацията, високата концентрация на хора и същевременно намаляването на растителността, градовете се превръщат в „ топлинни острови“.

Ако забелязвате, че летата в град Пловдив стават все по-топли и по-топли, то не сте сами. Ето ги и фактите: средните температури за месец Юли от 2010 до 2020 година са се повишили с около 4 градуса, а максималните температури за същия този период – с около 6 градуса, достигайки рекордните 40 градуса за периода. Тези температурни разлики не само се отразяват зле на нашето психическо и физическо състояние, но имат и много пагубен ефект за средата, в която живеем.

Истината е, че температурите в градовете сa по-високи, отколкото в околностите; поради урбанизацията, високата концентрация на хора и същевременно намаляването на растителността, те се превръщат в „ топлинни острови“. Терминът на англисйки език е „heat islands“.

Невъзобновяемите източници на енергия като нефт, природен газ и метан са отговорни за около 67% от вредните емисии на парникови газове (80% от тези на CO2). Това са данни от проучванията на икономиста Кристън Голиър, описани в доклада „Negotiating Effective Institutions Against Climate Change“. Най-големите индустрии, които използват невъзобновяеми източници на енергия, са енергетиката (топло- и електроцентралите), транспорта и производствата на желязо, метал, цимент и химикали.

Урбанизацията, от една страна, е подобрила стандарта ни на живот като е предложила много по-големи възможности за работа и развитие, но безспорно е навредила на околната среда. Сградите, улиците и други градски инфраструктури абсорбират топлината от слънцето, след което я връщат обратно в атмосферата, повишавайки температурите в градовете.

Горските пожари, дори и на стотици километри от едно населено място, имат силно негативен ефект върху него. Когато избухне пожар, той унищожава растителността и органичната материя, освобождавайки въглероден диоксид (CO2) и други парникови газове в атмосферата. CO2 е основният парников газ, отговорен за задържането на топлината и допринасящ за глобалното затопляне. Пожарите освобождават и метан (CH4), друг мощен парников газ. Последиците от горските пожари са понижаване качеството на въздуха (по-малко кислород и повече въглероден диоксид), затопляне на атмосферата, проблеми с водоснабдяването и, не на последно място, икономически вреди.

Вредните газове като метана, които се отделят от разлагащите се отпадъци по нашите сметища, са още една основателна причина за повишаващите се температури. Сметищният газ обикновено се състои от приблизително 50% въглероден диоксид (CO2) и 50% метан (CH4), като и двата са силни парникови газове. Интересното за метана е, че той е над 25 пъти по-ефективен в задържането на топлина в атмосферата в сравнение с въглеродния диоксид за период от 100 години. В България не само, че нямаме добри практики за обработка на отпадъците, но има и нелегални практики като внос и горене на отпадъци, които допълнително увеличават вредите, нанесени върху въздуха, който дишаме.

Но всъщност най-големият проблем от всички е не, че сме в невидение за неговата значимост, а че го приемаме като глобален, т.е. отдалечен от нашето ежедневие. В действителност обаче той е местен такъв, защото се отразява пряко върху нашето здраве, околна среда и икономика.

Ако и вие като много други граждани се притеснявате от постоянното покачване на температурите, ето какво може да направите:

1. Пестете енергията вкъщи

Много от нашето електричество и топлина се осигуряват от въглища, нефт и газ. Използвайте по-малко енергия, като намалите потреблението на отопление и охлаждане, преминете на LED крушки и енергийно ефективни електрически уреди, перете дрехите си със студена вода или ги сушете на въздух вместо да използвате сушилня. Подобряването на енергийната ефективност на дома ви, например чрез по-добра изолация, или заменянето на нафтовия или газов котел с електрическа термопомпа може да намали въглеродния ви отпечатък с до 900 килограма CO2e годишно.

2. Рециклирайте боклука си

Едно от нещата, които малко хора знаят, е, че голяма част от боклуците в България се горят, допринасяйки за замърсяването на въздуха ни и повишаваянето на парниковия ефект. За да може да има по-малко боклуци, които да стигат до общите сметища, където рискът да бъдат изгорени се увеличава, това, което можем да правим вкъщи е да рециклираме отпадъците си. В България боклукът може да се разделя на 4: хартия, пластмаса и метал, стъкло и общ отпадък. Това е една страхотна стъпка, която всеки може да предприеме в своя дом. В повечето западноевропейски държави рециклирането е задължителна практика. Ние също се надяваме, че тя ще стане задължителна и в България.

3. Не подкрепяйте политически партии, които не говорят за проблема и не работят за подобряването на средата

Климатичните промени са проблем, който засяга пряко нашето здраве – те влошават качеството на въздуха и на водите, проблем са за нашето здраве и агрикултура, както и за просперитета ни като нация и като отделни индивиди. Местните инициативи и доброволчески акции са страхотни, но сами по себе си абсолютно не са достатъчни, за да справим с проблема на повишаващите се температури. Много по-важно е да гласуваме за партии, които виждат екологичните проблеми и искат да участват в отстраняването им. Това е най-добрият начин да предотвратим влошаването им не само в България, а в целия свят. За жалост в историята на българската демокрация няма политическа партия на власт, която да е направила нещо значимо за борбата ни с влошаващия се климат. Напротив, партиите на власт досега не внедряват добри практики за подобряване на околната ни среда. Ако искаме България да бъде едно по-красиво и по-чисто място, трябва да гласуваме за партии, които говорят открито за екологията и следят за ефективното спазване на законите.

4. Докладвайте незаконните практики и говорете активно за проблемите

Ако има повече бизнеси и частни лица, които спазват законите и уважават добрите практики, то държавата ни щеше да бъде едно наистина страхотно място за живеене. Ако видите някой да изхвърля отпадъците си на земята, кажете му, че това не е правилно. Ако видите някой да изхвърля изгорял фас или да чопли семки на пейката в парка, направете му забележка. Ако знаете за незаконно сметище или за внос и горене на отпадъци, докладвайте на общината и на нашата организация – ние ще направим всичко възможно, за да попречим тази практика да просъществува. Колкото повече натиск се оказва на местното правителство, толкова по-вероятно е нашите действия да доведат до положителен резултат.

5. Присъединете се към доброволческа организация

Възстановяването на природата може да помогне за поглъщането на повече въглерод. Природният свят е изключително ефективен в намаляването на нашите емисии, но ние също трябва да се грижим за него. В Красив Пловдив, освен организиране на ежеседмични акции за почистване, залесяване и облагородяване на града ни, ние се занимаваме и с отразяването на важни за пловдивчани теми, като тази. Колкото повече хора има в организацията, толкова по-голям ефект може да имат нашите действия на местно ниво.

Ще се радваме да се присъедините към нас. За повече информация относно предстоящите събития може да следите групата ни във Viber и канала в Telegram:

Вайбър - https://invite.viber.com/?g2=AQAgrBxcWbIE2FMQR4yHTt5KKcgldqgbp4dTnVRzWDlpjq0ut%2B6t6mcHIMOUMMjG

Телеграм - https://t.me/krasivplovdiv

 

Източници:

Plovdiv weather in July

Negotiating Effective Institutions Against Climate Change

5 ways wildfires can affect cities - even thousands of miles away

 

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД