Българският черноморски туризъм в пълен упадък
Упадъкът на българския туризъм не е резултат от един слаб сезон, а от години на грешни решения, бездействие и липса на визия, което рефлектира и върху други сектори
В последните дни медиите и дори министърът на туризма говорят, че туристическият сезон по Българското Черноморие е провален. Към края сме на първия летен месец, а чаканите туристи така и не се появяват, за да осигурят приходи на хотелиери, ресторантьори, съответно да се пълни и държавната хазна.
Картинката, свързана с упадъка на българския черноморски туризъм, не е от вчера, а от години. Излетият бетон в близост до плажовете няма как да привлича повече плажуващи, които предпочитат да са заобиколени от чисто море и зелени градинки, вместо от застроени бетонни пространства.
Замърсеното море и високите цени на услугите, които рядко съответстват на качеството, също са причина за отлива на туристи. Пример е забраненият за къпане плаж във Варна преди дни, който е показателен за цялостното състояние на черноморските води. При липса на работещи пречиствателни станции към хотелите, които изливат своите отпадни води директно в морето, се стига до здравословни проблеми. Замърсяването води до развъждане на бактериални инфекции и чревни проблеми. Много майки споделят, че се връщат от почивката с болни деца, които са „пипнали“ инфекция от българското море.
Друга причина за отлива на туристи е и състоянието на българските плажове, както и цените на чадъри и шезлонги. Министерството на туризма разпределя концесиите, за които всяка година има проблем и някакъв конфликт. Вместо плажовете да бъдат на местните общини, които имат сериозен интерес да развиват и поддържат услугата, те са на министерството, което ги урежда, без дори да се интересува от местните проблеми.
Днес в интервю по телевизия „Евроком“ Здравко Василев – хотелиер, сподели от първо лице за тези и други проблеми по Черноморието. Той разказа, че сме загубили пазара с туристи от Западна Европа, като причината за отлива според него е липсата на държавна намеса – в реклама, в инвестиции към пътища, пристанища и добра политика за привличане на туристи.
Злоупотребата с цените по курортите и спекулата според него също гонят туристите, защото една от причините преди години да идват тук са били точно ниските цени у нас.
Според Василев истинските бизнесмени, които са дърпали туризма към качество и стойност, вече ги няма. Те са отишли да правят туризъм извън България, защото държавата тук ги притиска както с данъци, така и с безхаберие.
Той говори за 15–20% приход в бюджета на държавата от сектор туризъм, но тази година те няма да влязат в държавната хазна, което ще нанесе тежък удар на социалните плащания и ще доведе до дефицит. Туризмът според него е в сериозна криза, която дори при добра работа може да се възстанови едва след 10–15 години.
Упадъкът на българския туризъм не е резултат от един слаб сезон, а от години на грешни решения, бездействие и липса на визия, което рефлектира и върху други сектори. Това е сериозна червена лампа за властимащите и докато проблемите се неглижират, туристите избират други дестинации, а България губи един от най-важните си икономически отрасли.
Присъединете се към нашата общност в Telegram ТУК https://t.me/krasivplovdiv










































Коментари